13 stycznia 2023 r. Senat przyjął ustawę o fundacji rodzinnej z poprawkami i skierował ją z powrotem do prac w Sejmie. To już ostatnia prosta do uchwalenia przepisów pozwalających na sukcesję w polskich firmach rodzinnych.

Co ważne, Senat przychylił się do postulatów zgłaszanych m.in. przez naszą kancelarię. Przede wszystkim, fundacja rodzinna będzie mogła być wspólnikiem spółki korzystającej z tzw. estońskiego CIT, z kolei osoba fizyczna będąca wspólnikiem spółki na estońskim CIT będzie mogła być fundatorem lub beneficjentem w fundacji rodzinnej. Nadto, Senat zaproponował całkowite usunięcie podatku od budynków komercyjnych z katalogu świadczeń opodatkowanych przez fundację rodzinną, jak również zaproponował neutralność podatkową dla aktywów „repatriowanych” do Polski z zagranicznych fundacji, o ile zostaną one wniesione do fundacji rodzinnej w Polsce.

Bez wątpienia są to korzystne zmiany, lecz z uwagi na nieprzychylność strony rządowej co do nich (co wydaje się zrozumiałe z uwagi chociażby na tempo prac) trudno ocenić, czy utrzymają się one w Sejmie i czy w takim kształcie ustawa wejdzie w życie. Posiedzenie Sejmu, na którym rozpatrywana będzie ta ustawa odbędzie się 25-26 stycznia 2023 r.

Tak jak 5 lat temu, podczas tworzenia pierwszego projektu tejże ustawy, tak obecnie, bierzemy czynny udział w pracach legislacyjnych nad tą ustawą. Paweł Tomczykowski, Partner Zarządzający Kancelarią Ożóg Tomczykowski, w dniu 10 stycznia br. w imieniu Konfederacji Lewiatan brał udział w pracach komisji senackich podczas których przedstawiał fundamentalne założenia polskiej fundacji rodzinnej, ale również dalsze propozycje zmian.

Fundacja rodzinna jest nową i długo wyczekiwaną przez przedsiębiorców instytucją w polskim systemie prawno-podatkowym, stworzoną by gwarantować skuteczną i bezpieczną wielopokoleniową sukcesję. W zamyśle ma być najważniejszym i najlepszym instrumentem sukcesyjnym dla właścicieli średnich i dużych polskich firm. Ma pomagać im trwać przez pokolenia, budować swoją wartość, rozwijać się i zdobywać nowe rynki.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w II kwartale 2023 będziemy mogli rejestrować pierwsze polskie fundacje rodzinne.

Już teraz zachęcamy do kontaktu gdyby byli Państwo zainteresowani sukcesją w biznesie. Nasi eksperci chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania. Jako firma rodzinna doskonale rozumiemy potrzeby polskich przedsiębiorców, przed którymi stoi przekazanie władztwa kolejnym pokoleniom.

Zapraszamy także do lektury komentarzy, których nasi eksperci udzielili w najważniejszych polskich mediach biznesowych: https://tomczykowscy.pl/fundacja-rodzinna-komentarze-kot/

 

Zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami: