Obligatoryjny KSeF nie wejdzie 1 lipca.

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów zamieszczono komunikat, z którego wynika, że obowiązek e-fakturowania nie wejdzie w życie w planowanym terminie 1 lipca, ani w ogóle w 2024 roku. Ministerstwo nie podaje przy tym dokładnej daty wejścia w życie nowych przepisów.

Jako powód opóźnienia wskazano krytyczne błędy systemu.

Jak wskazał Minister Finansów Andrzej Domański, nie można dopuścić do sytuacji, w której doszłoby do paraliżu wystawiania faktur przez przedsiębiorców. Jednocześnie, na stronie internetowej Ministerstwa zapowiedziano przeprowadzenie zewnętrznego audytu informatycznego, od wyników którego uzależniony będzie termin wejścia w życie oczekiwanych przepisów.

– Minister Finansów wielokrotnie publicznie podkreślał, że wejście w życie KSeF jest potrzebne i jego resort nie zamierza rezygnować z tego rozwiązania. Ostatecznie jednak powyższa decyzja oznacza, że firmy, które jeszcze nie wdrożyły KSeF, mają na to więcej czasu. Niepokojące w jest to, że dość późno, w zasadzie na „ostatniej prostej”, zidentyfikowano błędy uniemożliwiające wejście w życie nowych regulacji w planowanym terminie. Wskazać przy tym należy, że od ponad roku obowiązują przepisy o fakultatywnym KSeF. Już dawno temu udostępniono także podatnikom środowisko testowe, którego celem jest sprawdzenie nowego rozwiązania przez zainteresowane podmioty zajmujące się rozwojem oprogramowania do fakturowania – komentuje dr Jacek Matarewicz, partner w naszej kancelarii.

12.07.2024

Z uproszczonego odrolnienia będzie można skorzystać najwcześniej w 2026 r.

Czytaj

06.12.2023

Doradzaliśmy w transakcji sprzedaży 100% udziałów w spółkach Grupy Auto Wimar na rzecz Grupy Cichy-Zasada

Czytaj

06.12.2023

Paweł Tomczykowski o fundacji rodzinnej: relacje z wydarzeń

Czytaj

01.12.2023

Paweł Tomczykowski o fundacji rodzinnej

Czytaj