Zmiana sposobu uiszczania podatku przy spadku dochodów

15.02.2021

Pozostałe

Zmiana sposobu uiszczania podatku przy spadku dochodów
Odprowadzanie uproszczonych zaliczek jest nieopłacalne finansowo dla firm, które podczas epidemii tracą finansowo. Komentarz Marka Kończaka, Associate w Kancelarii Ożóg Tomczykowski, dla Rzeczpospolitej.

Jeszcze tydzień (do 22 lutego) został przedsiębiorcom na wpłatę pierwszej zaliczki na PIT/CIT. Jest to więc ostania chwila na rozważenie, czy nie warto zmienić formuły rozliczeń ze skarbówką, jeśli z powodu epidemii koronawirusa sytuacja finansowa danej firmy była gorsza niż w poprzednim roku.

„Tarcza antykryzysowa wprowadziła wyjątek od zasady polegającej na braku możliwości zmiany określonego sposobu płacenia zaliczek w ciągu trwającego roku podatkowego. Ci, którzy płacili zaliczki uproszczone, mogli w trakcie zeszłego roku przejść na normalne. Dotyczyło to małych podatników, czyli firm mających roczne przychody do 2 mln euro. Pod warunkiem, że ponieśli negatywne konsekwencje ekonomiczne epidemii koronawirusa. – Ta preferencja nie została jednak przedłużona na 2021 r. – uważa Marek Kończak.”

Zapraszamy do lektury artykułu, który ukazał w wydaniu dziennika Rzeczpospolita z dnia 15 lutego 2021 r.

19.01.2024

Obligatoryjny KSeF nie wejdzie 1 lipca

Czytaj

06.12.2023

Doradzaliśmy w transakcji sprzedaży 100% udziałów w spółkach Grupy Auto Wimar na rzecz Grupy Cichy-Zasada

Czytaj

06.12.2023

Paweł Tomczykowski o fundacji rodzinnej: relacje z wydarzeń

Czytaj

01.12.2023

Paweł Tomczykowski o fundacji rodzinnej

Czytaj