Tax Alert: Przedłużenie stosowania zerowej stawki VAT na żywność do końca marca 2024 roku

21.12.2023

Podatki

Dnia 9 grudnia br. w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie przedłużenia stosowania zerowej stawki VAT na żywność do końca marca 2024 r. Wejdzie ono w życie 1 stycznia 2024 r. Projekt rozporządzenia procedowano z pominięciem etapu uzgodnień, opiniowania i konsultacji publicznych oraz komisji prawniczej. W ocenie skutków regulacji rozporządzenia podano, że na skutek wprowadzenia proponowanego rozwiązania dochody budżetu państwa z tytułu podatku od towarów i usług dla żywności mogą zmniejszyć się o ok. 2 mld 745 mln zł.

Stawka 0% VAT obowiązuje od 1 lutego 2022 r., w ramach jednej z tarcz antyinflacyjnych, na podstawowe produkty żywnościowe, które wcześniej objęte były 5% stawką VAT. Zerową stawką VAT do końca I kwartału 2024 r. będą zatem objęte towary spożywcze wymienione w poz. 1-18 załącznika nr 10 do ustawy o VAT (Tekst jedn. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 z późn. zm.), m.in.:

  • mięso i ryby oraz przetwory z nich,
  • mleko i produkty mleczarskie,
  • jajka,
  • miód naturalny,
  • orzechy,
  • warzywa i owoce oraz ich przetwory,
  • tłuszcze zwierzęce i roślinne jadalne,
  • zboża i przetwory ze zbóż, w tym pieczywo i pieczywo cukiernicze.

Rozporządzenie obniża również z 23% do 8% stawkę VAT na dostawy środków poprawiających właściwości gleby, stymulatory wzrostu, polepszacze gleby, środki wapnujące, podłoża do upraw, biostymulatory i nawozowe produkty mikrobiologiczne. Obniżona do wysokości 0% stawka podatku znajdzie zastosowanie także do dostawy towarów, której przedmiotem są produkty lecznicze, których zakup jest finansowany ze środków pochodzących ze zbiórek publicznych organizowanych przez organizacje pożytku publicznego, rozpoczętych przed dniem 17 maja 2022 r.

Zważywszy na znaczące różnice w wysokości stawek VAT również między towarami podobnymi, na uwagę zasługuje wiążąca informacja stawkowa, która daje gwarancje stosowania właściwej stawki VAT do dostarczanego towaru. Od lipca 2023 r. wnioski o WIS zostały zwolnione z opłat, oraz wprowadzono okres ich ważności wynoszący 5 lat.

Od stycznia 2024 r. wnioski o WIS będą mogły być składane wyłącznie za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego.

29.04.2024

W gruncie rzeczy – aktualności dla branży nieruchomości – kwiecień 2024

Czytaj

24.04.2024

WHT przy wypłatach do alternatywnych funduszy inwestycyjnych

Czytaj

17.04.2024

Jakie są konsekwencje podatkowe przeniesienia udziałów i akcji zagranicznych spółek do polskiej fundacji rodzinnej?

Czytaj

11.04.2024

Obniżony VAT w gastronomii – uzyskaliśmy kolejny korzystny wyrok dla klienta z branży piekarniczej

Czytaj