Złożyć a składać. Ryzyko podwójnego opodatkowania w spółkach jawnych. Jak go uniknąć?

12.07.2024

Podatki

Jeden nieintuicyjny i prosty błąd może spowodować, że spółka jawna, której wspólnikiem jest osoba prawna, będzie podwójnie opodatkowana do końca swojego działania. To problem, który powstał trzy lata temu. W styczniu 2021 roku zmieniono przepisy i podatnikami CIT stały się wszystkie spółki komandytowe, w tym także część spółek jawnych. Podwójnego opodatkowania można uniknąć, ale wymaga to uważności i odpowiedniego, nieliteralnego interpretowania przepisów. Jak to robić? Przedstawili to w artykule Business Insider eksperci naszej kancelarii Jacek Wojtach i Daria Górka.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wspólnicy spółki jawnej mogą płacić podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) lub, w przypadku gdy wspólnikiem jest osoba prawna, spółka może być zmuszona do płacenia podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Warunkiem uniknięcia podwójnego opodatkowania jest złożenie informacji CIT-15J. Według naszych ekspertów fiskus interpretuje te przepisy na niekorzyść podatników, co prowadzi do licznych problemów i pułapek.

Obrazowo na łamach Business Insider przedstawia to Daria Górka, wskazując, że z przepisów można wyciągnąć następujący wniosek: „spółko, jeśli złożyłaś informację o wspólnikach do 31 stycznia 2021 r. lub najpóźniej w terminie 14 dni od daty powstania, to nie będziesz podatnikiem CIT. Pamiętaj, że gdyby skład wspólników uległ zmianie, to także musisz o tym poinformować i masz na to 14 dni. Nic więcej nie musisz robić.” To błędny wniosek.

Jak podkreśla Jacek Wojtach, organy podatkowe wymagają corocznego składania informacji CIT-15J, co jest sprzeczne z literalnym brzmieniem przepisów mówiących jedynie o jednokrotnym złożeniu tej informacji.

Nieprzestrzeganie corocznego obowiązku składania informacji CIT-15J skutkuje utratą statusu jednokrotnego opodatkowania i koniecznością płacenia CIT do końca istnienia spółki. Jak podkreśla Daria Górka, zgodnie ze stanowiskiem fiskusa nie zmienia tego nawet zniknięcie z grona wspólników osób prawnych i pozostanie jedynie przy wspólnikach będących osobami fizycznymi.

Niekorzystna dla podatników interpretacja przepisów została potwierdzona przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja z 7 czerwca 2023 r. (nr 0111-KDIB1-1.4010.244.2023.1.AW)), a także wyrok WSA w Warszawie z 10 sierpnia 2022 r. (sygn. akt. III SA/Wa 247/22). Wyrok nie jest prawomocny, więc sprawę ostatecznie rozstrzygnie NSA.

— Jeżeli wykładnia fiskusa zostałaby utrzymana, to spółki, które choć jednego roku nie złożyły informacji CIT-15J, znalazłyby się w pułapce. Zostałyby uznane za podatników CIT do końca swojego istnienia i nic nie mogłyby z tym zrobić. Pozostaje więc liczyć na korzystny dla spółek wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego — podsumowuje Daria Górka.

04.12.2024

Czy warto prowadzić biznes w formie spółki komandytowej

Czytaj

28.11.2024

W gruncie rzeczy – aktualności dla branży nieruchomości – listopad 2024

Czytaj

19.11.2024

Kto jest rzeczywistym właścicielem dla celów podatku u źródła?

Czytaj

18.11.2024

Inwestujesz w kryptowaluty i aktywa cyfrowe? Sprawdź podatkowe konsekwencje

Czytaj