Najem krótkoterminowy w fundacji rodzinnej bez CIT – nieprawomocny wyrok WSA

03.07.2024

Sukcesja, Podatki

Fundacja rodzinna ma prawo do zwolnienia CIT z każdego typu najmu nieruchomości, niezależnie od jego okresu – wynika z wyroku WSA w Gdańsku. 

Przypomnijmy, że art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej określa katalog tzw. „dopuszczalnej” działalności gospodarczej fundacji, to znaczy zwolnionej z CIT. Choć na tej liście znajduje się najem, KIS uznał w swojej interpretacji, że pod tym pojęciem kryje się tylko tradycyjny typ najmu, czyli uregulowany umową i zwykle rozliczany cyklicznie.

Sąd nie zgodził się z tym tokiem rozumowania, przypominając, że do najmu krótkoterminowego stosuje się ogólne przepisy kodeksu cywilnego dotyczące najmu. Okresu najmu nie przy tym znaczenia.

Komentując sprawę dla Rzeczpospolitej, Adam Trawiński z naszego zespołu Planowania Podatkowego ocenia, że „Sąd słusznie zwrócił uwagę, dokonując wykładni językowej, że ustawa ta nie ogranicza dopuszczalnej działalności fundacji, a tym samym zwolnienia z CIT, do określonych rodzajów najmu. Trzeba przy tym zauważyć, że wyrok ten dotyczy tylko najmu i nie legalizuje działalności typowo hotelowej, w której oprócz udostępniania powierzchni mieszkalnej występują usługi recepcji, restauracji i inne.

KIS wydała już dla fundacji kilka podobnych interpretacji dotyczących najmu krótkoterminowego, ale wyrok gdańskiego WSA jest pierwszym, w którym wątpliwości co do krótkoterminowego najmu rozstrzygnięto na korzyść podatnika.”

Artykuł z komentarzem Adama Trawińskiego ukazał się w Rzeczpospolitej 28 czerwca 2024.

25.10.2024

Jak podzielić spadek, by nie popaść w konflikt z rodziną?

Czytaj

03.10.2024

Fundacja rodzinna: zmiany w regulacjach

Czytaj

31.07.2024

Fundacje rodzinne jednak dla małżonków. Uzyskaliśmy korzystną interpretację podatkową

Czytaj

21.05.2024

Raport: Rok Fundacji Rodzinnych

Czytaj