Uzyskana przez nas kilka dni temu interpretacja potwierdza, że KIS będzie jednak respektować intencję ustawodawcy w sprawie opodatkowania fundatorów-małżonków w fundacji rodzinnej.

Dotychczas dyrektor KIS uznawał, że jeśli mienie do fundacji zostało wniesione przez jednego z małżonków, drugi przy wypłacie świadczeń nie mógł korzystać z pełnego zwolnienia z PIT. Z tego wynikało, że dla małżeństw, które całe swoje życie poświęciły na budowanie wspólnego biznesu, korzystniejszym podatkowo rozwiązaniem było fundacje rodzinne zakładać… oddzielne.

Na szczęście w reakcji na naszą skargę do WSA, dyrektor KIS dokonał autokorekty swojego wcześniejszego stanowiska i uznał, że:
„skoro Wnioskodawca będzie jednym z fundatorów fundacji rodzinnej, a drugim fundatorem będzie żona, to wypłata na rzecz Wnioskodawcy [męża] świadczeń, o których mowa we wniosku, korzystać będzie w całości ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 157 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych”.

Gratulujemy zespołowi zaangażowanemu w sprawę: Pawłowi Tomczykowskiemu, Annie Turskiej-Tomczykowskiej, Adamowi Trawińskiemu, Alicji Klizner i Arturowi Bałazemu!

Uzyskana przez nas interpretacja jest już kolejnym pozytywnym sygnałem od organów podatkowych, potwierdzającym zmianę ich skrajnie niekorzystnego podejścia do fundacji rodzinnej.

Potrzeba jednak bardziej zdecydowanych kroków. Niedawno Jacek Wojtach pisał o tym dla Dziennika Gazety Prawnej:

– Słusznie zmieniona przez dyrektora KIS interpretacja dotyczy fundatorów małżonków, ale ten sam problem występuje w sytuacji, gdy fundatorami są również inne osoby z najbliższej rodziny nestora.

Interpretacja ogólna lub objaśnienia podatkowe, których należy oczekiwać od fiskusa, powinny więc wprost wymienić wszystkie możliwe relacje rodzinne, w których łączenie wniesionego mienia do celów ustalania proporcji zwolnienia jest dopuszczalne. Mam też nadzieję, że intensywny przekaz medialny w sprawie małżonków fundatorów stanie się bodźcem do refleksji fiskusa przy kolejnych dyskusyjnych zagadnieniach fundacyjnych – dodaje.

Cały komentarz Jacka Wojtacha na naszej stronie internetowej.

05.11.2024

Sukces zespołu procesowego kancelarii!

Czytaj

31.10.2024

Nowy prawnik w zespole korporacyjnym

Czytaj

25.10.2024

Jak podzielić spadek, by nie popaść w konflikt z rodziną?

Czytaj

14.10.2024

Alert Podatkowy: Utrzymanie ceł na samochody elektryczne z Chin

Czytaj