Marek Kończak

Fiskus ujawnił szczegóły dotyczący zwrotu podatku za straty poniesione przez przedsiębiorców w ubiegłym roku. Komentarz Marka Kończaka, Senior Associate w Kancelarii Ożóg Tomczykowski dla Rzeczpospolitej.

Krajowa Informacja Skarbowa tłumaczy, że aby skorzystać z tej preferencji, firma musi złożyć korektę zeznania za 2019 r. Stratę z 2020 r. wykazuje w załączniku CIT-8/0, w pozycji „inne odliczenia”. W rubryce „Tytuł” wpisuje art. 38f ustawy o CIT. Potem stratę przenosi do zeznania CIT-8 i pomniejsza dochód.

„Wykazanie straty z zeszłego roku w pozycji „inne odliczenia” to najlogiczniejsze rozwiązanie – mówi Marek Kończak, radca prawny w kancelarii Ożóg Tomczykowski. Dodaje, że ulgą jest zainteresowanych wiele firm, zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw z branż, które najbardziej straciły na epidemii. Gastronomia, hotelarstwo czy turystyka nie mogły w zeszłym roku normalnie funkcjonować (nadal zresztą nie mogą), nie uzyskiwały więc przychodów. Ponosiły natomiast koszty utrzymania działalności, chociażby pracowniczych wynagrodzeń. Podatkowo wyszła im więc za zeszły rok strata (miały więcej kosztów niż przychodów).”

Zachęcamy do lektury całego artykułu w wydaniu „Rzeczpospolitej” z dnia 22 kwietnia 2021 r. lub na stronie.