6 marca 2018 r., w dzienniku Rzeczpospolita oraz na portalu rp.pl, opublikowany został komentarz Jacka Matarewicza, adwokata i doradcy podatkowego w Kancelarii Ożóg Tomczykowski, do artykułu Moniki Pogroszewskiej, pt. „Zasady powrotu do rejestru VAT od 1 lipca 2018 r.”.

„Urząd przywróci wpis podatnika, jeśli złoży on wniosek i brakujące deklaracje.

Po ponad roku Ministerstwo Finansów chce określić, na jakich zasadach wykreślony podatnik wróci do rejestru VAT. Projekt nowelizacji ustawy o VAT nie rozwiązuje jednak problemów firm, które urząd wykreślił ze względu na brak kontaktu, bo np. nie odebrali telefonu.

Doprecyzowanie zasad powrotu do rejestru VAT to krok w dobrym kierunku – mówi Joanna Rudzka, doradca podatkowy. – Przepisy obowiązujące od początku 2017 r. pozwalają urzędom wykreślać firmy bez zawiadomienia. Nie mówią natomiast jasno, na jakich zasadach możliwy jest powrót. W praktyce zarówno wykreślony podatnik, jak i jego kontrahenci tracą prawo do odliczenia VAT – wyjaśnia.

DLA ZAPOMINALSKICH

Ministerstwo chce wyjść naprzeciw tym, którzy nie złożyli deklaracji VAT za sześć kolejnych miesięcy (lub dwa kwartały), chociaż mieli taki obowiązek. Urząd skarbowy przywróci ich wpis bez konieczności składania zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. Muszą jednak złożyć brakujące deklaracje oraz wniosek o przywrócenie rejestracji. Mają na to dwa miesiące od dnia wykreślenia. Jeśli nie zdążą, będą musieli ponownie składać VAT-R…”

Zapraszamy do zapoznania się całym artykułem na portlu Rzeczpospolita

Skontaktuj się z nami

dr Jacek Matarewicz

Partner I Praktyka VAT, Akcyzy, Cła i Postępowań Podatkowych

Lider Praktyki VAT, Akcyzy, Cła i Postępowań Podatkowych

E: j.matarewicz@tomczykowscy.pl

T: 22 480 81 00, 661 975 552