Uproszczona procedura APA dla NKUP

02.01.2018

Media

Informujemy Państwa o zapowiedziach Ministerstwa Finansów o tym, że trwają prace nad wypracowaniem rozwiązania alternatywnego dla procedury APA (porozumienia w sprawach ustalenia cen transakcyjnych), dedykowanego podatnikom chcącym uzyskać wyłączenie spod limitu obowiązującego dla kosztów uzyskania przychodów w przypadku wydatków na tzw. usługi niematerialne, przewidzianego w znowelizowanym od 1 stycznia 2018 r. art. 15e Ustawy o CIT. Jak informuje Ministerstwo, rozwiązanie to ma być prostsze i tańsze względem obecnie funkcjonującej procedury APA.

Podatnikom planującym złożenie wniosku  ws. APA, zmotywowanym chęcią wyłączenia spod limitu przewidywanego przepisami art. 15e CIT (w zakresie wyłączenia spod limitu kwalifikacji jako KUP wydatków na niektóre kategorie usług zakupionych od podmiotów powiązanych przekraczających 5% podatkowego EBITDA podatnika i powyżej 3 mln PLN) Ministerstwo zarekomendowało wstrzymanie się ze składaniem wniosków o zawarcie APA do czasu wejścia w życie przepisów regulujących nową procedurę.

Na bieżąco monitorujemy postępy prac legislacyjnych w przedmiotowym zakresie, o czym będziemy Państwa informować.

Zachęcamy tych z Państwa, którzy chcieliby w drodze APA potwierdzić możliwość odliczenia kosztów usług wewnątrzgrupowych do weryfikacji własnej struktury kosztów ponoszonych w związku z uzyskiwaniem świadczeń wewnątrzgrupowych do rozpoczęcia ewentualnych przygotowań.

Pełna treść komunikatu Ministerstwa Finansów dostępna jest tutaj.

20.12.2023

Artykuł dla Rzeczpospolitej. Fundacja rodzinna: Małżeństwo to nie rodzina

Czytaj

19.12.2023

Artykuł dla Business Insider Polska: Siedem grzechów głównych przy tworzeniu fundacji rodzinnej

Czytaj

19.12.2023

Artykuł dla Forbes: Fundacja rodzinna a inwestycje nieruchomościowe

Czytaj

15.12.2023

Artykuł dla Rzeczpospolitej: Fundacja rodzinna – termin na zgłoszenie beneficjentów rzeczywistych

Czytaj