Sukcesja szyta na miarę

07.06.2019

Media

Ponad 30% przedsiębiorstw działających na polskim rynku to firmy rodzinne o długoletniej tradycji. Coraz częściej mówi się o procesie sukcesji, lecz jeszcze nie wszyscy przedsiębiorcy zdają sobie sprawę jak trudny i złożony jest to proces. Czy przekazując biznes swoim następcom, założyciel i pomysłodawca ma pewność, że będzie on kontynuowany zgodnie z jego planem i wizją? Jak zapewnić ciągłość i rozwój firmy w obliczu tak wielu społecznych i gospodarczych zmian? O tym dyskutowano w dniach 4-5 czerwca w Hotelu Indigo Warsaw Nowy Świat podczas pierwszego Kongresu Sukcesja.pl, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Kancelaria Ożóg Tomczykowski.

Sukcesja to nie tylko przekazanie własności, jest to proces znacznie bardziej złożony. Oprócz przekazania aktywów, przekazujemy też relacje biznesowe, władzę, udziały oraz co najważniejsze, wiedzę o przedsiębiorstwie i jego funkcjonowaniu.

Aby zapewnić właścicielom polskich przedsiębiorstw i ich sukcesorom kompleksową oraz rzetelną porcję wiedzy, organizator Kongresu zebrał ekspertów i inspiratorów z różnych dziedzin.  Wystąpienia miały na celu wskazać kierunek do skutecznej sukcesji, ale też pokazać w szerszej perspektywie trendy i zmiany jakie dokonują się obecnie w Polsce i na świecie.

Wydarzenie rozpoczęło się od wystąpienia Zuzanny Skalskiej, analityczki trendów w zakresie designu i biznesu. Współpracuje ona z największymi firmami w Europie. Mówiła o innowacyjnym podejściu do tworzonych przez przedsiębiorstwa produktów i usług, o wpływie zmian pokoleniowych na odbiór działań marketingowych oraz kierunkach rozwoju miast.

W kolejnych blokach kongresu goście mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat prowadzenia, finansowania i sukcesji polskich przedsiębiorstw. Udział przedstawicieli wiodących firm rodzinnych oraz ekspertów sukcesyjnych, zapewnił uczestnikom dostęp do najbardziej aktualnych informacji i szerokiej wiedzy. Zagadnienia, o których opowiedzieli nasi prelegenci podczas prezentowanych case-studies, poparte zostały ciekawymi przykładami z ich doświadczeń i zrealizowanych projektów. Na pytanie „Czy sukcesja w biznesie rodzinnym to prosta rzecz” odpowiadali eksperci z Kancelarii Ożóg Tomczykowski, UBS, iWealth, Supernova, Abbeys oraz Willis Towers Watson.

Reprezentanci Kancelarii Ożóg Tomczykowski odkrywali przed uczestnikami Kongresu osiem strategicznych etapów w drodze do prawidłowego zabezpieczenia kwestii prawnych i podatkowych. Dla tych, którzy są jeszcze przed wiążącymi decyzjami, szczególnie ciekawa była prelekcja Karola Sowy, adwokata w Kancelarii Ożóg Tomczykowski. Przedstawił on alternatywy sukcesji i w ciekawy sposób wyjaśnił konsekwencje każdej z trzech możliwości.

Podczas panelu ”Sukcesja po polsku”, w którym udział wzięli nestorzy i sukcesorzy najbardziej znanych firm w Polsce m.in. Aleksandra Jasińska – Kloska, współwłaścicielka firmy DARPOL, Grzegorz Putka, Członek Zarządu Putka, Adam Rozwadowski – Właściciel Enel-Med, Andrzej Szymański – prezes zarządu LARS, mieliśmy okazję wysłuchać opinii przedsiębiorców rodzinnych, którzy doświadczenia w sukcesji mają już za sobą.

Panel przedsiębiorców prowadziła Katarzyna Karpiuk, radca prawny z Kancelarii Ożóg Tomczykowski, która rozmawiała o praktycznych problemach z jakimi mierzą się polskie firmy.

Na Kongresie nie zabrakło też ekspertów, którzy na co dzień współpracują blisko z zarządami największych firm w Polsce. Profesor Jacek Santorski poruszył temat relacji międzypokoleniowych i ich przełożenia na włączanie kolejnych pokoleń do biznesu.

Na podstawie wszystkich wystąpień, można śmiało stwierdzić, że mnogości kwestii prawnych, podatkowych, psychologicznych czy menedżerskich sprawia, że sukcesja jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu firmy. Brak profesjonalnego planu może zapoczątkować pasmo problemów, prowadzących nawet do poważnych kryzysów wewnątrz przedsiębiorstwa i olbrzymich strat finansowych. 

Kongres odbył się w pięknych wnętrzach hotelu Indigo Warsaw Nowy Świat, który  mieści się w kamienicy rodziny Branickich przy ul. Smolnej 40. Całość wydarzania zwieńczona została kolacją oraz prezentacją Marka Rybca, Prezesa iWealth, który opowiedział o wyścigu „4 Deserts”.Kongres Sukcesja.pl to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce gromadzące pod jednym dachem nestorów i sukcesorów największych polskich firm rodzinnych. Pomysłodawcą i organizatorem kongresu jest Kancelaria Ożóg Tomczykowski specjalizująca się w planowaniu procesu sukcesji, doradztwie prawnym i podatkowym oraz zarządzaniu prywatnym majątkiem. Ponadto, Kancelaria jest aktywnie zaangażowana w powstanie projektu Ustawy o polskiej fundacji rodzinnej. Do udziału w wydarzeniu zaproszonych zostało kilkudziesięciu właścicieli średnich i dużych firm rodzinnych z całej Polski, a partnerami wydarzenia zostały największe firmy doradcze, które na co dzień współpracują z największymi przedsiębiorcami w kraju.

Kongres Sukcesja.pl był odpowiedzią na potrzeby polskich firm rodzinnych i od razu na dobre wpisał się w kalendarze polskich przedsiębiorców. Druga edycja zaplanowana jest na 2-3 czerwca 2020 roku.

17.01.2024

Jak sprzedawcy i restauratorzy  powinni rozliczać nową opłatę od plastiku?

Czytaj

20.12.2023

Artykuł dla Rzeczpospolitej. Fundacja rodzinna: Małżeństwo to nie rodzina

Czytaj

19.12.2023

Artykuł dla Business Insider Polska: Siedem grzechów głównych przy tworzeniu fundacji rodzinnej

Czytaj

19.12.2023

Artykuł dla Forbes: Fundacja rodzinna a inwestycje nieruchomościowe

Czytaj