Wczoraj rano Sąd Unii Europejskiej, niższa instancja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), wydał korzystny dla polskiego rządu wyrok w sprawie podatku od sklepów wielkopowierzchniowych. Sędziowie unieważnili decyzję Komisji Europejskiej (KE), blokującą jego wejście w życie. Tym samym rząd jest o krok bliżej, by 1 stycznia 2020 r. flagowy pomysł z kampanii wyborczej 2015 r. wreszcie wszedł w życie. Wyrok nie jest prawomocny, KE przysługuje odwołanie do izby wyższej TSUE.

Jestem zwolennikiem płacenia przez zagraniczne sieci handlowe podatków w Polsce, ale jak spojrzymy obiektywnie, to one już obecnie płacą tych podatków bardzo dużo. Boję się więc, że takim represyjnym, profiskalnym prawem możemy wystraszyć inwestorów. Wciąż jesteśmy krajem, który goni wysoko rozwinięte gospodarki zachodnie, więc takie zmiany nie są nam potrzebne — mówi Jacek Matarewicz.

Cały materiał wraz z komentarzem Lidera Praktyki VAT, Akcyzy i cła został opublikowany przez Puls Biznesu. Zapraszamy do lektury.

Skontaktuj się z nami

dr Jacek Matarewicz

Partner I Praktyka VAT, Akcyzy, Cła i Postępowań Podatkowych

Lider Praktyki VAT, Akcyzy, Cła i Postępowań Podatkowych

E: j.matarewicz@tomczykowscy.pl

T: 22 480 81 00, 661 975 552