Polska fundacja rodzinna a kwestie podatkowe

02.10.2020

Media

Trwają prace nad projektem ustawy o fundacjach rodzinnych, tworzonych dla ochrony biznesu rodziny i jego łatwiejszej sukcesji. Znane są już założenia dotyczące podatków. Komentarz Pawła Tomczykowskiego, Partnera Zarządzającego Kancelarii Ożóg Tomczykowski oraz Eksperta Rady Firm Rodzinnych Konfederacji Lewiatan.

„Jak się dowiedzieliśmy, podczas niedawnego roboczego spotkania skoncentrowano się głównie na kwestiach podatkowych związanych z działalnością fundacji.

W natłoku marnej jakości prawa cieszy, że obydwa resorty otwarcie informują o tak newralgicznych dla polskiego biznesu sprawach – komentuje Paweł Tomczykowski, partner zarządzający Kancelarią Ożóg Tomczykowski, uczestniczący w pracach nad projektowanym aktem jako ekspert Rady Firm Rodzinnych Konfederacji Lewiatan.

Z resortowych zapowiedzi wynika, że w ciągu dwóch, trzech tygodni zostaną zakończone prace nad treścią projektowanej ustawy, jej uzasadnieniem oraz oceną skutków regulacji tak aby móc zgłosić projekt do wykazu prac rządu.

W optymistycznym i wydaje się obiektywnym scenariuszu ustawa miałaby wejść w życie 1 stycznia 2022 r. Tak długi czas wynika z konieczności zmierzenia się z procesem elektronizacji Krajowego Rejestru Sądowego i ujęcia w nim nowej osoby prawnej, jaką byłaby fundacja rodzinna – mówi Paweł Tomczykowski.”

Zachęcamy do lektury całego artykułu dostępnego w dzisiejszym wydaniu Pulsu Biznesu lub na portalu pb.pl.

17.01.2024

Jak sprzedawcy i restauratorzy  powinni rozliczać nową opłatę od plastiku?

Czytaj

20.12.2023

Artykuł dla Rzeczpospolitej. Fundacja rodzinna: Małżeństwo to nie rodzina

Czytaj

19.12.2023

Artykuł dla Business Insider Polska: Siedem grzechów głównych przy tworzeniu fundacji rodzinnej

Czytaj

19.12.2023

Artykuł dla Forbes: Fundacja rodzinna a inwestycje nieruchomościowe

Czytaj