Nowa opłata cukrowa od 1 stycznia 2021 r.

25.09.2020

Media

Szanowni Państwo,

z dniem 1 stycznia 2021 r. wejdą w życie przepisy dotyczące tzw. ustawy o „podatku cukrowym”, która wprowadza dwie nowe opłaty: opłatę cukrową oraz opłatę za wyroby alkoholowe o małej objętości. Nowe daniny będą dotyczyły napojów z dodatkiem cukrów, substancji o właściwościach słodzących, kofeiny, tauryny oraz napojów alkoholowych w opakowaniach o objętości do 300 ml (tzw. „małpek”). 

Nowa opłata cukrowa obejmie słodkie napoje gazowane i niegazowane, syropy oraz dosładzane piwa bezalkoholowe.

Zobowiązani do jej uiszczania mogą być zarówno producenci, hurtownicy, jak i inne podmioty wprowadzające wyrób do obrotu (np. zamawiający wyrób). Wysokość opłaty będzie uzależniona od ilości cukru oraz obecności  substancji słodzącej lub substancji aktywnych znajdujących się w napoju. W przypadku braku wpłaty opłat w terminie przewiduje się dodatkowe opłaty (opłaty sankcyjne).

Tzw. podatek cukrowy składał się będzie z opłaty stałej i zmiennej. Opłata stała równa będzie 50 gr za zawartość cukrów w ilości równej lub mniejszej niż 5 g w 100 ml napoju lub za zawartość w jakiejkolwiek ilości co najmniej jednej substancji słodzącej oraz odpowiednio 10 gr za dodatek kofeiny lub tauryny w przeliczeniu na  litr napoju. Z kolei opłata zmienna wynosić będzie dodatkowe 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml – w przeliczeniu na litr napoju. Już dziś warto przygotować się na nadchodzące zmiany. Okres pozostający do wejścia w życie przepisów ustawy pozwoli na wypracowanie spójnej polityki prawno-podatkowej w zakresie podatku cukrowego, co pozwoli na uniknięcie negatywnych konsekwencji podatkowych w przyszłości.

Oferujemy:

– kompleksowe bieżące doradztwo prawno-podatkowe w zakresie realizacji wszelkich obowiązków fiskalno-informacyjnych dotyczących opłaty cukrowej, obejmujące: przygotowanie instrukcji postępowania (1), przygotowanie wzorcowych postanowień umownych minimalizujących ryzyka Klienta wynikające z nowych przepisów o podatku cukrowym (2), szkolenie dotyczące nowych regulacji dla dedykowanej przez Klienta części załogi (3), odpowiedzi na  najbardziej nurtujące pytania dotyczące m.in. sposobu obliczania opłaty, momentu powstania obowiązku opłaty, czy ustalenia podmiotu obowiązanego do uiszczenia opłaty (4),

– analizę kontraktów i umów handlowych z kontrahentami oraz wsparcie przy ewentualnej renegocjacji umów / zawarciu dodatkowych stosownych klauzul dot. opłaty cukrowej,

– efektywne wdrożenie polityki z zakresu opłat cukrowych w firmie,

– urzędowe potwierdzenie wykładni przepisów z zakresu nowej daniny.

Serdecznie zachęcamy Państwa do kontaktu. Z odpowiedzialnością i pełnym zaangażowaniem wspieramy naszych Klientów w budowaniu pozycji na rynku oraz zapewnieniu bezpieczeństwa i efektywności prowadzonego biznesu. W przypadku zainteresowania opisanym wsparciem, jak również chęci rozmowy o doradztwie podatkowym w innym zakresie pozostajemy do dyspozycji.

20.12.2023

Artykuł dla Rzeczpospolitej. Fundacja rodzinna: Małżeństwo to nie rodzina

Czytaj

19.12.2023

Artykuł dla Business Insider Polska: Siedem grzechów głównych przy tworzeniu fundacji rodzinnej

Czytaj

19.12.2023

Artykuł dla Forbes: Fundacja rodzinna a inwestycje nieruchomościowe

Czytaj

15.12.2023

Artykuł dla Rzeczpospolitej: Fundacja rodzinna – termin na zgłoszenie beneficjentów rzeczywistych

Czytaj