Wyszukiwarka

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny: nowe obowiązki od lipca 2022 roku

09.07.2021

Media

Od 1 lipca 2022 r. deweloperzy zobowiązani będą do przestrzegania nowych obowiązków związanych z wprowadzeniem Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Artykuł naszego eksperta, Moniki Wystrychowskiej-Zawiślak, Senior Associate dla Rzeczpospolitej.

„Celem Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego (DFG) jest wzmocnienie ochrony praw nabywców mieszkań na rynku pierwotnym, gdyż w ocenie autora projektu Nowej Ustawy Deweloperskiej, Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ochrona ta nie była wystarczająca, zwłaszcza w przypadku upadłości dewelopera lub banku, prowadzącego powiernicze mieszkaniowe rachunki bankowe (MRP). Nowa Ustawa Deweloperska wprowadza nowy katalog środków ochrony praw nabywców mieszkań, którymi będą DFG oraz odpowiednio wybrany przez dewelopera otwarty lub zamknięty MRP. Usunięto z tego katalogu, w zasadzie nie stosowane w praktyce gwarancje bankowe i ubezpieczeniowe, pisze nasz ekspert, Monika Wystrychowska-Zawiślak.”

Artykuł ukazał się w dzisiejszym wydaniu Rzeczpospolitej oraz w internetowym wydaniu pod linkiem rp.pl.

08.06.2026

Cienka kapitalizacja  – czym jest i jak się z nią zmierzyć?

Czytaj

03.06.2026

Trzy lata fundacji rodzinnej w Polsce – w jakim kierunku idzie orzecznictwo

Czytaj

02.06.2026

Zajęcie rachunku bankowego w egzekucji podatkowej – jak się bronić

Czytaj

27.05.2026

Międzynarodowe planowanie podatkowe – jak uniknąć błędów

Czytaj