Wyszukiwarka

Deweloper nie wywiązał się z umowy? Nabywca mieszkania dostanie rekompensatę! Więcej o tym w artykule Monika Wystrychowska-Zawiślak dla Muratorplus.pl

04.08.2022

Media

Począwszy od 1 lipca 2022 r. nabywcy mieszkań będą mogli dochodzić od dewelopera rekompensaty z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, chyba że umowa deweloperska będzie przewidywała kary umowne.

Rekompensata to specyficzna forma nieznanej dotąd swoistej „kary ustawowej” skonstruowanej na wzór kary umownej, do której stosuje się odpowiednio przepisy KC o karze umownej. Konstrukcja rekompensaty przyjęta w Nowej Ustawie Deweloperskiej, budzi szerokie wątpliwości interpretacyjne, począwszy od kwoty od jakiej należy ją wyliczać, uwzględnianego okresu opóźnienia jak i katalogu okoliczności, stanowiących „nienależyte wykonanie umowy przez dewelopera”.

Biorąc pod uwagę powyższe, spodziewać się należy, iż w praktyce przysparzać będzie ona sporo kłopotów interpretacyjnych, co w konsekwencji prowadzić może do sporów, które swój finał znajdą zapewne w sądzie.

Więcej o tym w artykule Monika Wystrychowska-Zawiślak dla Muratorplus.pl: https://www.muratorplus.pl/biznes/prawo/nienalezyte-wykonanie-umowy-przez-dewelopera-nabywca-dostanie-rekompensate-aa-odP6-HTgn-vajC.html

08.06.2026

Cienka kapitalizacja  – czym jest i jak się z nią zmierzyć?

Czytaj

03.06.2026

Trzy lata fundacji rodzinnej w Polsce – w jakim kierunku idzie orzecznictwo

Czytaj

02.06.2026

Zajęcie rachunku bankowego w egzekucji podatkowej – jak się bronić

Czytaj

27.05.2026

Międzynarodowe planowanie podatkowe – jak uniknąć błędów

Czytaj