Czy fiskus może oceniać biznes?

04.09.2020

Media

Urzędy Skarbowe nie mogą przedłużać terminu zwrotu VAT, nawet jeśli uważają, że decyzje podatników nie były uzasadnione ekonomicznie. Komentarz dr. Jacka Matarewicza, Lidera Praktyki VAT, Akcyzy i Ceł w Kancelarii Ożóg Tomczykowski oraz eksperta BCC dla Rzeczpospolitej.

„Organy podatkowe coraz częściej wydłużają zwrot VAT, argumentując to wątpliwościami, czy decyzje ekonomiczne podatnika były racjonalne. Komentowany wyrok wbrew pozorom nie odcina się od takich praktyk. W mojej ocenie potrzeba dodatkowego zweryfikowania zasadności zwrotu nie oznacza, że jakiekolwiek niezrozumienie myśli biznesowej czy w ogóle inna koncepcja/wizja organu prowadzenia firmy podatnika mogą uzasadniać wydłużenie zwrotu na podstawie art. 87 ust. 2 ustawy o VAT. Regulacja ta odnosi się do wątpliwości co do rzetelności transakcji, np. konieczności zweryfikowania, czy podatnik nie brał udziału w karuzeli podatkowej i czy ten zwrot nie jest efektem takiej oszukańczej działalności. Wątpliwości te powinny być jednak jakoś uprawdopodobnione. W przeciwnym razie zwrot w ustawowym terminie byłby fikcją.”

Artykuł poświęcony zwrotowi VAT oraz komentarz naszego eksperta można przeczytać w drukowanym wydaniu dziennika Rzeczpospolitej z dnia 4 września 2020 roku oraz pod tym linkiem.

20.12.2023

Artykuł dla Rzeczpospolitej. Fundacja rodzinna: Małżeństwo to nie rodzina

Czytaj

19.12.2023

Artykuł dla Business Insider Polska: Siedem grzechów głównych przy tworzeniu fundacji rodzinnej

Czytaj

19.12.2023

Artykuł dla Forbes: Fundacja rodzinna a inwestycje nieruchomościowe

Czytaj

15.12.2023

Artykuł dla Rzeczpospolitej: Fundacja rodzinna – termin na zgłoszenie beneficjentów rzeczywistych

Czytaj