Wyrok TSUE z 27 lutego 2025 r. (C-277/24) dotyczący odpowiedzialności członków zarządu za zobowiązania podatkowe spółek – czy to faktycznie rewolucja?

03.03.2025

Podatki

Najnowszy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (C-277/24) potwierdza zgodność z prawem UE polskich przepisów, zgodnie z którymi członek zarządu, choć odpowiada solidarnie za zobowiązania podatkowe spółki, nie może być stroną postępowania przeciwko niej.

Trybunał podkreśla jednak, że były członek zarządu powinien mieć możliwość zapoznania się z dowodami zebranymi w postępowaniu wymiarowym wobec spółki oraz kwestionowania ustaleń organu. Wdrożenie tego wyroku będzie wymagało zmian w polskich przepisach, ponieważ obecnie brak jest procedur umożliwiających byłym członkom zarządu aktywny udział w takich sprawach.

Choć wyrok wzbudza duże zainteresowanie, literalne brzmienie przepisów regulujących zarówno postępowania wymiarowe, jak i te dotyczące  odpowiedzialności członków zarządu, może skutecznie ograniczyć praktyczne zastosowanie nowych wytycznych.

Niezależnie jednak od jego skutków jedno pozostaje pewne –byli członkowie zarządów spółek, choć mogą odpowiadać  za zaległości podatkowe całym swoim majątkiem, pozostają w trudnym położeniu, mając ograniczone możliwości obrony swoich praw.

Dlatego ważne jest podejmowanie działań zapobiegawczych zawczasu – jeszcze na etapie pełnienia funkcji w zarządzie. Świadome zarządzanie ryzykiem pozwala uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji w przyszłości.

Jak możemy pomóc?

Oferujemy wsparcie w:

  • opracowaniu warunków współpracy ze spółką na wypadek wystąpienia ryzyka podatkowego już po zakończeniu pełnienia funkcji w jej organach,
  • wyborze odpowiedniego ubezpieczenia,
  • szkoleniu w zakresie ponoszonej odpowiedzialności oraz narzędzi do zarządzania tą odpowiedzialnością – poznanie ryzyk to pierwszy i najważniejszy krok do ich zapobiegania

14.05.2025

Co zrobić, gdy fiskus zakwestionuje bieżące rozliczenia podatku u źródła

Czytaj

12.05.2025

Fundacja rodzinna. Przekazujesz akcje lub udziały? Uważaj na te trzy instytucje

Czytaj

09.05.2025

Jak podzielić zysk spółki z o.o. na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników?

Czytaj

08.05.2025

Premiera raportu 2.0 Fundacje Rodzinne

Czytaj