Usługi niematerialne: Które można odliczać w całości, a które jedynie w ograniczonym zakresie?

14.05.2018

Media

14 maja 2018 r. w Dzienniku Gazecie Prawnej ukazał się  artykuł Sebastiana Serowika, prawnika w Kancelarii Ożóg Tomczykowski, pt. „Usługi niematerialne: Które można odliczać w całości, a które jedynie w ograniczonym zakresie?”.

„Pierwsze miesiące obowiązywania nowych przepisów ustawy o CIT pozwalają już zaobserwować kształtowanie się pewnych trendów i linii interpretacyjnych.

Od 2018 r. ustawa o CIT zawiera ograniczenia w zakresie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków na usługi niematerialne (art. 15e). Limit dotyczy wyłącznie wydatków poniesionych bezpośrednio lub pośrednio na usługi świadczone przez podmioty powiązane oraz podmioty z rajów podatkowych.

Limitowane są:

● koszty usług doradczych, badania rynku, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze;

● wszelkiego rodzaju opłaty i należności za licencje, prawa autorskie, prawa własności przemysłowej (np. znaki towarowe) oraz know-how;

● należności za przeniesienie ryzyka niewypłacalności dłużnika z tytułu pożyczek, innych niż udzielone przez banki i SKOK-i.

Katalog ten zawiera wyłącznie usługi wymienione w przepisie regulującym opodatkowanie u źródła przychodów osiąganych przez podmioty zagraniczne w Polsce (aczkolwiek nie wszystkie). Pojawiły się więc wątpliwości, czy organy podatkowe będą je postrzegać podobnie jak w prezentowanym dotychczas stanowisku w zakresie opodatkowania ich podatkiem u źródła…”

Zapraszamy do zapoznania się z całym artykułem na portalu Dziennik Gazeta Prawna.

31.01.2025

Zakup jachtu – jak inwestować w luksusowe środki transportu?

Czytaj

24.01.2025

Alimenty na byłego męża lub żonę. Kiedy trzeba płacić?

Czytaj

17.01.2025

Ulga sponsoringowa dla firm – kto może z niej skorzystać?

Czytaj

13.01.2025

Minimalny podatek dochodowy – czy czas panikować?

Czytaj