Tax Alert: Raportowanie spółek nieruchomościowych
21.03.2025
Już 31 marca 2025 r. upływa termin raportowania spółek nieruchomościowych, których rok podatkowy (obrotowy) jest równy kalendarzowemu.
Czym jest spółka nieruchomościowa?
Spółka nieruchomościowa to podmiot inny niż osoba fizyczna, zobowiązany do sporządzenia bilansu na podstawie przepisów o rachunkowości, który:
w przypadku podmiotów rozpoczynających działalność
a) na pierwszy dzień roku podatkowego (obrotowego), co najmniej 50% wartości rynkowej aktywów, bezpośrednio lub pośrednio, stanowiła wartość rynkowa nieruchomości położonych w Polsce lub praw do takich nieruchomości oraz wartość rynkowa tych nieruchomości przekraczała 10 000 000 zł;
w przypadku podmiotów, które kontynuują swoją działalność na rynku
a) na ostatni dzień roku poprzedzającego rok podatkowy (obrotowy), co najmniej 50% wartości bilansowej aktywów, bezpośrednio lub pośrednio, stanowiła wartość bilansowa nieruchomości położonych w Polsce lub praw do takich nieruchomości i wartość bilansowa tych nieruchomości przekraczała 10 000 000 zł;
oraz
b) w roku poprzedzającym rok podatkowy (obrotowy) przychody podatkowe z tytułu najmu lub z przeniesienia własności, których przedmiotem są nieruchomości lub prawa do nieruchomości oraz z tytułu udziałów w innych spółkach nieruchomościowych, stanowiły co najmniej 60% ogółu przychodów podatkowych.
Kogo dotyczy obowiązek?
Obowiązek złożenia informacji dotyczy:
1) spółek nieruchomościowych, które przekazują informację o podmiotach posiadających w takich spółkach, bezpośrednio lub pośrednio, m.in. udziały (akcje) oraz ogół praw i obowiązków, wraz z podaniem liczby posiadanych przez każdego z tych podmiotów praw; oraz
2) podatników będących wspólnikami spółek nieruchomościowych, którzy przekazują informację o liczbie posiadanych, bezpośrednio lub pośrednio, w tej spółce nieruchomościowej m.in. udziałów (akcji) oraz ogółu praw i obowiązków. Obowiązek dotyczy wyłącznie podatników, którzy posiadają co najmniej 5% praw głosu albo ogół praw i obowiązków dający co najmniej 5% prawa do udziału w zysku.
Jak złożyć informację?
Spółka nieruchomościowa składa informację na formularzu CIT-N1 lub PIT-N1, a jej wspólnik – na formularzu CIT-N2 lub PIT-N2.
Wszystkie powyżej wskazane formularze składane są w formie elektronicznej. Formularze te mogą być podpisane i złożone przez pełnomocnika. Przesłanie formularza CIT-N2/PIT-N2 wymaga podania NIP, nawet jeżeli wspólnikiem jest podmiot zagraniczny. W związku z tym, zagraniczny wspólnik spółki nieruchomościowej w celu dopełnienia obowiązku powinien uzyskać NIP w Polsce.
Sankcje
Osoby fizyczne reprezentujące podmioty, które złożą informacje po terminie, w ogóle ich nie złożą lub podadzą w nich nieprawdę, muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną skarbową.
Niezłożenie, złożenie po terminie oraz złożenie nieprawidłowych formularzy podlega sankcjom dotyczącym składania formularzy podatkowych (art. 80 kodeksu karnego skarbowego).
Za niezłożenie informacji w terminie przewiedziana jest kara grzywny do 120 stawek dziennych (do ok. 7,4 mln zł). Z kolei za podanie nieprawdy przewiedziana jest kara grzywny do 240 stawek dziennych (do ok. 15 mln zł).
Jeśli naruszenie traktowane jest jako czyn mniejszej wagi, kara może wynieść do ok. 95 tys. zł.
Nasze wsparcie
Możemy wesprzeć Państwa w zakresie m.in. identyfikacji spółek, które spełniają definicję spółki nieruchomościowej, określenia podmiotów, które są zobowiązane do raportowania, przygotowania informacji (formularzy) oraz ich złożenia jako pełnomocnik, jak i uzyskania NIP dla zagranicznych wspólników, objętych obowiązkiem raportowania.
17.04.2025
Za co odpowiada zarząd fundacji rodzinnej? „Musi radzić sobie też z emocjami członków rodziny”
Czytaj07.04.2025
Czy zasoby grupowe należy uwzględniać w badaniu rzeczywistej działalności gospodarczej
Czytaj31.03.2025