Prawo w budowie – aktualności dla branży nieruchomości – Sierpień 2022
22.08.2022
- Przekształcenie budynków niemieszkalnych na budynki mieszkalne.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce zwiększyć dostępność mieszkań przez wykorzystanie pustych powierzchni biurowych i handlowych. Na konferencji 3 sierpnia 2022r. przedstawiciele MRiT zapowiedzieli, że wkrótce przedstawią Radzie Ministrów projekt ustawy o zmianie sposobu użytkowania niektórych budynków niemieszkalnych na budynki mieszkalne. Zgodnie z założeniami, ułatwienia w powyższych przekształceniach mają obowiązywać tylko przez 2 lata.
Pomysł jest uzasadniany wzrostem popularności pracy zdalnej i e-commerce w wyniku pandemii COVID-19, która spowodowała opustoszenie niektórych biur i placówek handlowych, w szczególności tych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 a z drugiej strony ograniczoną dostępnością terenów pod inwestycje mieszkaniowe, oraz rosnącymi cenami mieszkań.
Zgodnie z założeniami projektowana ustawa wprowadzi ułatwienia w zakresie zmiany sposobu użytkowania budynku biurowego lub handlowego na mieszkalny związanej z koniecznością jego przebudowy, np. konieczna będzie przebudowa, aby wyodrębnić lokale lub wykonać loggie.Każda taka przebudowa służąca zmianie sposobu użytkowania, w tym przebudowa ścian zewnętrznych, nie będzie wymagała ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia, z wyłączeniem zmian w zakresie elementów konstrukcyjnych budynku, jako kluczowych dla bezpieczeństwa użytkowników.
- Dziennik budowy w postaci elektronicznej.
27 stycznia 2023 r. wejdą w życie przepisy umożliwiające prowadzenie dziennika budowy w formie elektronicznej, dzięki planowanemu wprowadzeniu systemu EDB (system elektronicznego dziennika budowy).
7 lipca 2022 r. uchwalona została ustawa nowelizująca prawo budowlane, która została podpisana przez Prezydenta 20 lipca, a następnie została opublikowana w Dzienniku Ustaw 26 lipca 2022r. Nowelizacja ma na celu podjęcie dalszych kroków w celu odformalizowania i przyspieszenia procesów budowlanych. Jedną z głównych zmian noweli jest wprowadzenie możliwości prowadzenia dziennika budowy w postaci elektronicznej.
W celu realizacji zapisów noweli, zostanie wprowadzony system EDB, który będzie służył do wydawania i prowadzenia dzienników budowy w postaci elektronicznej. Najważniejszymi wskazywanymi przez ustawodawcę i GUNB zaletami systemu EDB będzie:
- możliwość występowania z wnioskiem o wydanie dziennika budowy oraz jego składanie wraz z wnioskiem o pozwolenie na użytkowanie w 100% online w systemie EDB;
- zarządzanie procesem budowlanym, dodawanie uczestników procesu i wyznaczanie czasu pracy z poziomu aplikacji;
- wszyscy uczestnicy procesu budowlanego otrzymają możliwość wglądu wpisów dokonywanych w dzienniku budowy z dowolnego miejsca online;
- aplikacja EBD będzie działać także w trybie offline;
- będzie dostępna wersja webowa uruchamiana za pomocą dowolnej przeglądarki internetowej i (w pełni darmowa) wersja mobilna do pobrania ze sklepów Apple Store i Google Play.
Papierowa, tradycyjna forma prowadzenia dziennika budowy będzie dostępna do końca 2029 r., po czym nastąpi przejście na formę wyłącznie elektroniczną.
- Pozwolenie na budowę możliwe bez przyłączy.
Nowela prawa budowlanego uchwalona 7 lipca 2022r. przewiduje zapis, zgodnie z którym, pozwolenie na budowę może nie obejmować przyłączy. Nieobjęcie przyłączy wnioskiem o pozwolenie na budowę razem z budynkiem nie zwalnia jednak z zastosowania innych formalności wymaganych dla budowy tych urządzeń.
Powyższe będzie miało istotny wymiar praktyczny przy planowaniu i etapowaniu inwestycji. Zgodnie z założeniami powyższe ma się przyczynić do przyspieszenia procedur związanych z pozyskiwaniem pozwolenia na budowę a w konsekwencji przełożyć się również na usprawnienie całego procesu budowlanego.
Zmiana w powyższym zakresie weszła w życie 10 sierpnia 2022 r.
- Uzgodnienie projektów pod względem ppoż w formie elektronicznej.
Przy okazji uchwalania noweli prawa budowlanego, ustawą z 7 lipca 2022r., wprowadzono również zmiany do ustawy o ochronie przeciwpożarowej w zakresie uzgadniania projektów pod względem bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
Ustawodawca, wprowadzając 1 lipca 2021 r. możliwość sporządzania projektu budowlanego w postaci elektronicznej, nie wprowadził przepisów umożliwiających elektroniczne uzgodnienie projektów pod względem ppoż.
Zgodnie jednak z nowelą, począwszy od 10 sierpnia 2022 r. zaczną obowiązywać odpowiednie regulacje, umożliwiające takie elektroniczne uzgodnienie projektów budowlanych pod względem zgodności z ppoż. Szczegóły w tym zakresie, zostaną uszczegółowione w rozporządzeniu.
- Książka obiektu budowlanego w postaci elektronicznej.
Od 2023 r. ma zostać wdrożony system umożliwiający prowadzenie książki obiektu budowlanego w postaci elektronicznej. Podobnie jak Elektroniczny Dziennik Budowy – system elektronicznej książki obiektu, docelowo ma być realizowany w 100 % cyfrowo. Od 2027 r. będzie dostępny wyłącznie w formie elektronicznej.
Elektroniczna książka obiektu budowlanego jest aplikacją, w której każdy właściciel lub zarządca będzie dokonywał wpisów w następującym zakresie:
- informacje o obiekcie budowlanym,
- informacje o właścicielach i zarządcach obiektu budowlanego,
- informacje o przeprowadzanych kontrolach,
- ekspertyzy i opinii techniczne dotyczące obiektu budowlanego,
- roboty budowlane związane z obiektem budowlanym po oddaniu do użytkowania,
- katastrofy budowlane,
- decyzje, postanowienia, zaświadczenia i inne dokumenty wydane przez organy administracji publicznej, dotyczących obiektu budowlanego.