Od 1 stycznia 2022 roku zmieniły się zasady przyznawania ulg dla niektórych przedsiębiorstw. Funkcjonować zaczęła tzw. ulga na innowacyjnych pracowników oraz ulga na robotyzację. Wydatki na opracowywanie i wytwarzanie prototypów, dotychczas rozliczane w ramach ulgi B+R, obecnie można odliczyć w ramach ulgi na prototyp. Pomagamy naszym Klientom skorzystać z aktualnie dostępnych ulg.
ULGA NA INNOWACYJNYCH PRACOWNIKÓW
Ulga ona na celu pomóc przedsiębiorcom w konkurowaniu o specjalistów o kluczowych umiejętnościach i kompetencjach.
Firmom, które chciałyby wykorzystać tę nową możliwość, oferujemy nasze wsparcie w zakresie:
Dla kogo?
Z ulgi skorzystają przedsiębiorcy, którzy spełniają łącznie poniższe wymogi:
O „innowacyjności” pracowników będzie decydował czas faktycznie poświęcany na działalność B+R. Ulga będzie miała zastosowanie dla osób zatrudnionych na podstawie stosunku pracy lub umów cywilnoprawnych, oraz w przypadku dochodów uzyskanych przez pracowników z tytułu praw autorskich.
Dlaczego warto?
Dzięki uldze możliwe będzie odliczenie kosztów osobowych pracowników B+R od zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowany podatek dochodowy. Dotyczy to kosztów, których nie odliczono od dochodu w zeznaniu rocznym w ramach ulgi B+R, z powodu np. poniesienia straty lub nieuzyskania wystarczającego dochodu, aby w pełni odliczyć koszty kwalifikowane w ramach ulgi B+R. Najprościej mówiąc, ulga ta pozwoli przedsiębiorcom na szybsze rozliczenie kosztów osobowych pracowników B+R.
ULGA NA PROTOTYP
Do końca 2021 r. wydatki na opracowywanie i wytwarzanie prototypów przedsiębiorcy mogli, co do zasady, rozliczać w ramach ulgi B+R. Ulga na prototyp jest skierowana do podatników, którzy w wyniku prowadzonych prac B+R wytworzą nowy produkt. Obejmie ona koszty ponoszone na etapie tzw. produkcji próbnej, a także koszty wprowadzenia nowego produktu do sprzedaży.
Firmom, które chciałyby skorzystać z nowej ulgi, oferujemy nasze wsparcie w zakresie:
Dla kogo?
Ulga dotyczy:
W ustawach o PIT i CIT pojawił się nowy katalog kosztów zawierający „koszty produkcji próbnej” oraz „koszty wprowadzenia na rynek nowego produktu”. Ulga na prototyp, podobnie do ulgi B+R czy ulgi IP Box, będzie wykazywana w zeznaniu rocznym składanym przez podatnika za rok podatkowy, w którym koszty te zostały poniesione.
Możliwość odliczenia kosztów kwalifikowanych będzie występować, jeżeli:
Wysokość ulgi:
ULGA NA ROBOTYZACJĘ
Od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje ulga na robotyzację. Z ulgi na robotyzację skorzysta przedsiębiorca, który będzie automatyzował swoją produkcję, tj. zakupi i zaimplementuje robota przemysłowego.
Firmom, które chciałyby skorzystać z nowej ulgi, oferujemy nasze wsparcie w zakresie:
Ile wynosi ulga?
Za wydatki kwalifikowane w ramach ulgi na robotyzację będą uważane m.in.:
Jeżeli zastanawiasz się, czy Twoja firma kwalifikuje się do skorzystania z ulg, sprawdzimy to dla Ciebie. Zachęcamy do kontaktu.
Zapraszamy do kontaktu.