Dania na wynos opodatkowane stawką 5% VAT – uchwała NSA zgodna oczekiwaniami branży gastronomicznej

26.06.2024

Podatki

Uchwałą z dnia 24 czerwca 2024 r. (sygn. I FPS 1/24), NSA orzekł, że w stanie faktycznym i prawnym od 24 czerwca 2016 r. do 30 czerwca 2020 r. czynność dostawy posiłków i dań realizowana przez podatnika w systemach takich jak np. „drive in”, „walk through”, „in-store” oraz „food court” (w tej części, w której sprzedaż była realizowana „na wynos”) powinna być opodatkowana obniżoną stawką 5%.

Sprawa opodatkowania sprzedaży na wynos była już przedmiotem analizy orzeczniczej. W stanie prawnym obowiązującym do 24 czerwca 2016 r. NSA wielokrotnie przyznawał rację podatnikom, uznając za właściwą stawkę podatku VAT 5% dla sprzedaży realizowanej na wynos. W tamtym stanie prawnym rozstrzygnięcia opierały się jednak w dużej mierze na naruszanej przez organy podatkowe zasadzie zaufania podatników do organów, bowiem po latach korzystnych interpretacji podatkowych, organy zaczęły uznawać możliwość stosowania stawki obniżonej za niedopuszczalną. Zmianę przypieczętowała ostatecznie interpretacja ogólna Ministra Finansów Nr PT1.050.3.2016.156  z dnia 24 czerwca 2016 r. w sprawie stosowania właściwej stawki podatku od towarów i usług dla sprzedaży posiłków i dań przez placówki gastronomiczne – nakazująca stosowanie stawki 8%.

Dzisiejsza uchwała dotyczy właśnie stanu prawnego po interpretacji ogólnej. Warto przy tym pamiętać, że poza interpretacją ogólną, w stanie prawnym nie zaistniały żadne inne zmiany w stosunku do wcześniejszego okresu.

Po równo ośmiu latach od wydania interpretacji ogólnej, NSA wydał uchwałę, która jest w pełni zgodna z oczekiwaniami branży gastronomicznej i potwierdza – wydawało się – ugruntowaną już linię orzeczniczą sądów administracyjnych. Sąd administracyjne odwoływały się przede wszystkim do wyroku TSUE z 22 kwietnia 2021 r. w sprawie C-703/19. Organy podatkowe nie podzielały jednak tego stanowiska, konsekwentnie odmawiając podatnikom nadpłat w przypadku dokonywanych korekt VAT ze stawki 8 na 5%.

Uchwała NSA nie pozostawia żadnych wątpliwości co do prawidłowości działania podatników, potwierdzając możliwość korzystania z obniżonej stawki VAT w przypadku sprzedaży realizowanej na wynos. Stanowi również dopełnienie niedawnego wyroku TSUE z dnia 21 marca 2024 roku w sprawie C-606/22, w którym TSUE dopuścił możliwość skorygowania VAT przez podatnika, nawet jeśli nie ma on możliwości skorygowania podatku VAT na dokumencie sprzedaży i zwrotu podatku nadpłaconego w cenie przez ostatecznego odbiorcę.

Otwarte pozostaje pytanie, czy nowa uchwała będzie wystarczająca dla organów podatkowych.

28.06.2024

W gruncie rzeczy – aktualności dla branży nieruchomości – czerwiec 2024

Czytaj

27.06.2024

Przepisy o obowiązkach płatnika nie rozstrzygają o zwolnieniach z CIT

Czytaj

25.06.2024

Cesja umowy deweloperskiej będzie wyżej opodatkowana

Czytaj

11.06.2024

Przerzucone dochody – kiedy da się skorzystać z wyłączenia?

Czytaj