Małżeństwo to nie rodzina.

Do takiego wniosku można dojść analizując interpretacje Dyrektora KIS dotyczące przepisów ustawy o fundacji rodzinnej. ‍ ‍ ‍

Chodzi o zakres zwolnienia z PIT świadczeń wypłacanych beneficjentom fundacji, w tym fundatorom.

Zakres tego zwolnienia wyznacza stosunek między majątkiem wniesionym przez fundatora, a majątkiem wniesionym przez wszystkich fundatorów i fundację rodzinną.

Według Dyrektora KIS majątek wniesiony przez małżonka, rodziców, dzieci lub rodzeństwo danego fundatora można uznać za wniesiony przez tego fundatora, jeśli te osoby nie są jednocześnie pozostałymi fundatorami fundacji rodzinnej.

Takie uznanie, że majątkiem wniesionym przez fundatora nie jest majątek jego małżonka (drugiego fundatora) powoduje, że beneficjent będący fundatorem nie skorzysta z pełnego zwolnienia z PIT.

❗️To nie koniec.

Z takiego zwolnienia nie skorzystają też pozostali beneficjenci należący do najbliższej rodziny względem obu fundatorów, ponieważ do nich także stosuje się powyższe proporcje.

Jak oceniają partner naszej kancelarii Paweł Tomczykowski i prawnicy Jędrzej Figurski oraz Wojciech Niedźwiedzki w artykule dla Rzeczpospolita, takie interpretacje Dyrektora KIS wypaczają cel ustawy o fundacji rodzinnej, a także prowadzą do efektywnej dyskryminacji małżeństw.

Po szczegóły, a także konkretne wyliczenia na przykładach odsyłamy do dzisiejszej Rzeczpospolitej.

[LINK]

18.12.2024

Kto i kiedy może unieważnić testament?

Czytaj

06.12.2024

Spadek z zagranicy. Jakich formalności trzeba dopełnić?

Czytaj

20.11.2024

Czy fundacja rodzinna może uprawiać rolę i hodować zwierzęta? Fundacja rodzinna a działalność rolnicza

Czytaj

15.11.2024

Webinar: Sukcesja – rodzinne sprawy majątkowe

Czytaj