Posiadanie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) obecnie jest obowiązkowe jedynie dla osób rozliczających składki za więcej niż 5 osób. Od przyszłego roku obowiązek ten zostanie rozciągnięty na wszystkich płatników.

Zgodnie z nowelizacją przepisów o ubezpieczeniu społecznym, od 1 stycznia 2023 r. każdy płatnik składek jest zobowiązany do posiadania profilu na PUE ZUS. Nie ma znaczenia, czy przedsiębiorca opłaca składki wyłącznie za siebie (np. w związku z prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej), czy za innych ubezpieczonych. Tym płatnikom, którzy do końca roku nie założą profili na PUE ZUS, Zakład utworzy je samodzielnie.

Od początku przyszłego roku to na profil w PUE ZUS będzie trafiała wszelka korespondencja od ZUS. Co więcej, dokumenty rozliczeniowe będą mogły być wysyłane również wyłącznie za pośrednictwem PUE ZUS.

Płatnicy, którzy nie posiadają profilu na PUE mogą go utworzyć w placówce ZUS lub online na stronie https://www.zus.pl/pue/rejestracja.

Wskazówki na temat rejestracji oraz logowania na profilu PUE ZUS, można znaleźć na stronie https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biblioteka-zus/platforma-uslug-elektronicznych-krok-po-kroku/rejestracja-i-logowanie

W razie wątpliwości zapraszamy do kontaktu.