Zmiana proporcji podziału zysków lub przekształcenie spółki – to dwa z rozwiązań umożliwiających uniknięcia podwójnego opodatkowania w spółkach komandytowych. Komentarz Anny Turskiej-Tomczykowskiej, doradcy podatkowego i Wiceprezes Zarządu w Kancelarii Ożóg Tomczykowski dla portalu prawo.pl.

„Nowelizacja przepisów dotyczących opodatkowania dochodu spółek komandytowych jest już uchwalona przez Sejm. W tym tygodniu zajmie się nią Senat. Głównym ryzykiem związanym z działalnością w formie spółek komandytowych będzie podwójne opodatkowanie dochodów w chwili wypłaty zysku. Pełen wątpliwości cały czas jest termin wejścia w życie nowych przepisów. Przepisy przyjęte przez Sejm wskazują datę 1 stycznia 2021.

Najważniejsze jednak, że ciężko planować cokolwiek nie mając pełnej wiedzy, kiedy nowe przepisy wejdą ostatecznie w życie i jaki będzie ich finalny kształt. Jak podkreśla Anna Turska-Tomczykowska, póki co duże wątpliwości wśród przedsiębiorców budzą niejasne przepisy przejściowe dotyczące możliwości rozliczania strat podatkowych chociażby w zakresie tego czy komplementariusz będący spółką kapitałową będzie mógł rozliczyć straty z udziału w spółce komandytowej za lata poprzednie tylko z przychodami z zysków kapitałowych (czyli musi mieć inne przychody z zysków kapitałowych niż te ze spółki komandytowej) czy z bieżącym zyskiem z działalności operacyjnej.”

Zapraszamy do lektury całego artykułu na portalu prawo.pl.

Skontaktuj się z nami

Anna Turska-Tomczykowska

Partner Zarządzający I Wiceprezes Zarządu

E: a.turska@tomczykowscy.pl

T: 22 480 81 00, 512 718 426