Już od 1 stycznia 2025 roku dla wielu podmiotów wejdzie w życie obowiązek posiadania aktywnego adresu dla e-Doręczeń. Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi najważniejszymi informacjami dotyczącymi tego obowiązku.

e-Doręczenia – co to jest?

Usługa e-Doręczenia wdraża nowy mechanizm umożliwiający wysyłkę, odbiór i przechowywanie online korespondencji pomiędzy podmiotami publicznymi i przedsiębiorcami, ze skutkiem prawnym takim samym jak doręczenie korespondencji za pośrednictwem listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Mechanizm ten ma w przyszłości zastąpić całkowicie doręczenia „papierowe” w obrocie między polskimi urzędami i m.in. przedsiębiorcami.

Kogo i od kiedy dotyczy obowiązek e-Doręczeń?

Obowiązkowo: Obowiązek korzystania z e-Doręczeń będzie dotyczył wszystkich przedsiębiorców zarejestrowanych w KRS i CEiDG, a także (w perspektywie kolejnych kilku lat) wszystkich podmiotów publicznych w Polsce.

Fakultatywnie: Osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej oraz przedsiębiorcy nieposiadający siedziby w Polsce (ale posiadający polski numer NIP) będą mogli korzystać z usługi e-Doręczeń fakultatywnie.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższym szczegółowym zestawieniem, kogo i od kiedy dotyczy obowiązek e-Doręczeń:

KOGO DOTYCZY OBOWIĄZEK TERMIN NA AKTYWOWANIE ADRESU DO E-DORĘCZEŃ
SPÓŁKA PRAWA HANDLOWEGO wpisana do rejestru przedsiębiorców KRS do 31.12.2024 r. 01.04.2025 r.
wpisana do rejestru przedsiębiorców KRS od 01.01.2025 r. 01.01.2025 r.
PRZEDSIĘBIORCY (OSOBY FIZYCZNE) wpisani do CEIDG do 31.12.2024 roku 01.10.2026 r.
wpisani do CEIDG do 31.12.2024 r., ale składający wniosek o zmiany wpisu po 30.06.2025 r. 01.07.2025 r.
wpisani do CEIDG od 01.01.2025 r. 01.01.2025 r.
PODMIOTY PUBLICZNE m.in. organy administracji rządowej, jednostki samorządu terytorialnego, organy kontroli państwowej i ochrony prawa oraz jednostki budżetowe obsługujące te organy, państwowe fundusze celowe, NFZ, ZUS, KRUS, państwowe instytucje kultury, „inne podmioty publiczne” 01.01.2025 r.* *przy czym obowiązuje okres przejściowy do 31.12.2025 r. na wdrożenie mechanizmu e-Doręczeń – a zatem nie wszystkie urzędy będą korzystać z tej usługi od razu po aktywowaniu adresów do e-Doręczeń
Jednostki samorządu terytorialnego i ich związki oraz związki metropolitalne i samorządowe zakłady budżetowe – w zakresie publicznej usługi hybrydowej 01.10.2029 r.
Sądy, trybunały, komornicy, prokuratura, organy ścigania i Służba Więzienna 01.10.2029 r.

Jak założyć adres do e-Doręczeń?

  • Aby rozpocząć aktywne korzystanie z usługi na początku należy złożyć elektroniczny wniosek o utworzenie adresu do e-Doręczeń korzystając z wybranej platformy przeznaczonej dla e-Doręczeń.

Ważne: Jeżeli wniosek składa spółka wpisana/wpisywana do rejestru przedsiębiorców KRS, jeszcze przed złożeniem wniosku należy wyznaczyć administratora skrzynki do e-Doręczeń.

Dane administratora lub kilku administratorów wskazuje się we wniosku – musi być to osoba, która ma uprawnienia do obsługi korespondencji przedsiębiorcy, a niekoniecznie osoba z działu IT).

  • Wniosek musi być podpisany elektronicznie, przez uprawnione do tego osoby zgodnie z zasadami reprezentacji przedsiębiorcy albo przez pełnomocnika (np. profilem zaufanym lub uznawanym w Polsce kwalifikowanym podpisem elektronicznym).
  • Wniosek zostanie sprawdzony pod względem merytorycznym i formalnym, po czym Ministerstwo Cyfryzacji utworzy dedykowany adres i skrzynkę do e-Doręczeń.
  • Wniosek o założenie adresu do e-Doręczeń można złożyć także przy składaniu dowolnego wniosku o zmianę danych w KRS za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych (PRS).

W takim przypadku konieczne będzie wskazanie w systemie imienia i nazwiska, numeru PESEL oraz adresu poczty elektronicznej administratora.

  • W ramach założenia adresu do e-Doręczeń za pomocą PRS możliwe jest wybranie tylko jednego administratora, a następnie ewentualne wyznaczenie do tej roli kolejnych osób już za pośrednictwem portalu edoreczenia.gov.pl w ramach aktualizacji danych. Działanie takie jest możliwe również przed aktywacją skrzynki do e-Doręczeń.
  • Kolejnym krokiem będzie aktywacja skrzynki.
  • Po aktywowaniu skrzynki do e-Doręczeń, nastąpi wpis adresu do e-Doręczeń do rejestru – Bazy Adresów Elektronicznych (BAE). Od tego momentu podmioty publiczne korzystające z e-Doręczeń będą przesyłać korespondencję na adres wpisany do BAE.

Jakie inne kroki warto podcjąć?

Rekomendujemy, aby z odpowiednim wyprzedzeniem zadbać o dostosowanie Państwa wewnętrznych procedur, w szczególności pozwalających na prawidłowe monitorowane korespondencji przychodzącej, aby uchronić się przed konsekwencjami nieodebrania korespondencji za pośrednictwem e-Doręczeń w terminie.

W związku z tym, w celu usprawnienia procesu rejestracji rekomendujemy jak najszybsze rozpoczęcie prac nad utworzeniem i aktywowaniem adresu do doręczeń elektronicznych.

Należy również pamiętać o tym, że ewentualne zmiany danych w rejestrze przedsiębiorców KRS / CEIDG nie będą automatycznie przekazywane do BAE – w razie zmiany np. firmy, siedziby, czy innych danych wpisywanych do BAE, konieczna będzie aktualizacja danych w BAE.

Jak możemy pomóc?

Możemy wesprzeć Państwa w procesie uzyskania, aktywowania i wpisania adresu e-Doręczeń do bazy adresów elektronicznych, przesyłając szczegółową instrukcję lub występując w charakterze pełnomocnika przy składaniu wniosku o uzyskanie adresu, a następnie dokonać odpowiedniej rejestracji adresu w KRS (zarówno w ramach wybranej platformy przeznaczonej dla e-Doręczeń jak i w ramach wniosku o zmianę danych w KRS za pomocą PRS). W przyszłości, w razie zmiany danych w KRS / CEIDG już po utworzeniu adresu do e-Doręczeń, chętnie wesprzemy Państwa także w ewentualnej aktualizacji danych w BAE.

W razie dodatkowych pytań pozostajemy do dyspozycji

Zespół prawa korporacyjnego Tomczykowski Tomczykowska

 

17.01.2025

Wygrana przed WSA w sprawie dotyczącej opodatkowania środków z JDG po przekształceniu w spółkę

Czytaj

16.01.2025

Corporate law 2024/2025 – major trends

Czytaj

14.01.2025

Prawo korporacyjne 2024/2025 – Najważniejsze trendy

Czytaj

31.12.2024

Beneficjent rzeczywisty spółki „pod” fundacją rodzinną

Czytaj